Porcelanowa figurka Artemidy
Figurka z dzisiejszego porannego quizu przedstawia Artemidę – w greckiej mitologii boginię łowów. Jej rzymskim odpowiednikiem była Diana. Obie boginie przedstawiane są najczęściej w krótkim chitonie z kołczanem i łukiem, w towarzystwie psa myśliwskiego, łani lub jelenia. Według jednego z mitów Artemida zamieniła w jelenia pewnego myśliwego, którego przyłapała na podglądaniu jej nagiej w trakcie kąpieli w jeziorze. Na psy Akteona zesłała atak szału w wyniku, czego psy rozszarpały żywcem swojego pana. Tak więc Artemida często przedstawiana jest właśnie z jeleniem.
Wracając do naszej figurki, a raczej figurek, bo w kolekcji muzealnej mamy dwie Artemidy, tudzież Diany. Obie figurki wykonane są z porcelany biskwitowej, czyli nieszkliwionej, delikatnie podmalowane złotą farbą i obie są sygnowane. Wyciskany napis cyrylicą wskazuje na wytwórnię A. F. Sussmana w Gorodnicy, czyli Horodnicy. Można o nich śmiało powiedzieć, że są rarytasem wśród wyrobów porcelanowych, gdyż wytwórnia z której pochodzą głównie produkowała naczynia stołowe i to one są częściej spotykane.
Fabryka porcelany w Horodnicy (i sąsiednim Korcu) powstała z inicjatywy Józefa Czartoryskiego w roku 1807 jako fabryka fajansu. Wyroby porcelanowe produkowano w niej od połowy XIX wieku. Były one pomysłowo modelowane, a bogactwu form wcale nie ustępowało malowanie. Po pożarze w 1880 roku fabryka często zmieniała właścicieli. Od roku 1890 fabryka należała do A. F. Sussmana, który znacząco podniósł jakość wyrobów horodnickich. Z tego też okresu pochodzą nasze dwie figurki i datowane są na lata 1890-1910. Na co dzień można je oglądać na naszej stałej ekspozycji pt. „Kruszówka…”.