Dzieje zgierza

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie tajemnice skrywa historia Zgierza? Teraz macie doskonałą okazję, aby odkryć jego fascynującą przeszłość od pradziejów, aż po okres dwudziestolecia międzywojennego.

co was czeka?

Tajemnice pradziejów: czy chcielibyście dowiedzieć się więcej o epoce brązu i żelaza? A może chcecie odkryć, co wpłynęło na kształtowanie się pierwszych społeczności w naszym regionie? Informacje te znajdziecie na ekspozycji „Dzieje Zgierza”.

Skarby z epoki brązu: zwiedzając wystawę na pewno zachwycicie się fantastycznymi eksponatami, które mają ponad trzy tysiące lat! Kunszt wykonania tych artefaktów jest nie do przecenienia! Średniowieczne czasoprzestrzenie: przenieście się w czasie do średniowiecznego Zgierza! Odkryjcie wnętrze izby, pięknie wykonany piec kaflowy i pracownię kowalską. A potem z łatwością odpowiedzcie na pytanie – jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście?

Szwedzka pożoga i upadek miasta: zmierzcie się z najtragiczniejszym okresem w dziejach Zgierza! Zobaczcie jak ciężko było odbudować miasto po XVII-wiecznych wojnach.

Makieta XIX-wiecznego Zgierza: sprawdźcie, jak wyglądało nasze miasto w swoim złotym okresie, czyli w połowie XIX stulecia. Jego makietę odtworzyliśmy z bardzo dużą dokładnością na podstawie archiwalnych dokumentów, map i rysunków.

Kantor fabryczny z przełomu XIX i XX wieku: poczujcie się jak w „Ziemi obiecanej”, patrząc na biurko z fabryki zgierskiego Borowieckiego i oglądając przedmioty, które pomagały w pracy sekretarza dużego przedsiębiorstwa.

Wzorowy burmistrz: odkryjcie fascynującą historię Jana Świercza – ikony Zgierza! Kim był ten niezwykły człowiek i jakie było jego dziedzictwo? Poznajcie postać, która na zawsze wpisała się
w dzieje naszego miasta!

Wszystko to razem stanowi fascynującą podróż w przeszłość, pozwalającą lepiej zrozumieć historię i rozwój Zgierza na przestrzeni epok – od najstarszych osad, aż po XX-wieczne centrum przemysłowe. Zapraszamy do odkrywania fascynujących postaci i wydarzeń, które miały wpływ na to miasto. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.