Duma Zgierza.

200 lat umowy Zgierskiej 1821-2021

W tym roku obchodzimy 200. rocznicę podpisania Umowy Zgierskiej. To dokument, który zapoczątkował gospodarczy rozwój nie tylko „miasta tkaczy”, ale również całego regionu Łodzi jako ośrodka przemysłu włókienniczego. Umowa do dziś stanowi wzór dobrego porozumienia ludzi biznesu z rządzącą administracją. Miasto Zgierz inauguruje obchody tegorocznego jubileuszu w ramach, którego realizowane będą interesujące projekty kulturalno-artystyczne.

Przygotowana została z tej okazji wystawa czasowa pt. „Duma Zgierza. 200 lat umowy zgierskiej 1821 – 2021” przybliżająca okoliczności utworzenia w Zgierzu osady rzemieślniczej dzięki, której Zgierz przekształcił się z rolniczego miasteczka w stolicę sukiennictwa Królestwa Polskiego. Na wystawie zobaczyć można oryginalny dwustuletni dokument, który zainicjował sprowadzanie na nasze ziemie osadników,
a także realia życia codziennego i pracy mieszkańców Zgierza doby pierwszej połowy XIX wieku. Naturalną kontynuacją tradycji włókienniczych Zgierza były zgierskie zakłady doby PRL-u i o nich też będzie mowa na wystawie.

Wystawę dopełnia powieść graficzną opowiadającą historię powstania w Zgierzu osady rzemieślniczej. Na 30 barwnie ilustrowanych kartach przedstawiony zostanie rozwój przemysłu włókienniczego Zgierza od roku 1821 aż do wybuchu II wojny światowej. Zgierscy muzealnicy mają nadzieję, że forma komiksowa przypadnie do gustu szerszemu gronu publiczności i zachęci do poszerzania wiedzy na temat historii Zgierza. Rysunki wykonał zgierski artysta Michał Arkusiński, a scenariusz opracował łódzki felietonista i literat Maciej Cholewiński. Ilustracje posłużyły do stworzenia wystroju jednej z sal wystawy oraz stały się podstawą jej plenerowej wersji.