24 września był dla naszego Muzeum dniem szczególnym, a to wszystko za sprawą V kolokwium Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich, którego mieliśmy przyjemność być gospodarzem. W miniony piątek już od godziny 9 zaczęli przybywać do nas koledzy i koleżanki z zaprzyjaźnionych muzeów, aby słuchać i opowiadać o „Tradycjach i perspektywach muzealnictwa województwa łódzkiego”. Po mniej oficjalnych rozmowach odbywanych przy kawie i ciastku, naszych gości powitał Dyrektor Muzeum – Robert Starzyński, oddając następnie głos prezesowi Oddziału Łódzkiego SMP – Janowi Książkowi. Po tej części wydarzenia, wysłuchaliśmy wykładu rozpoczynającego właściwe kolokwium, a dotyczącego siedleckiego Klubu Kolekcjonerów.

V kolokwium Oddziału Łódzkiego SMP uświetniły referaty wygłoszone przez członków Stowarzyszenia, a także reprezentantów muzeów regionu łódzkiego. Prelegenci dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat stanu kolekcjonerstwa w Polsce, prezentowali historię zbiorów prywatnych, w tym Jerzego Dunin-Borkowskiego i Stanisława Sankowskiego, które stanowiły przyczynek do powstania kolekcji muzealnych. Kwestię tę poruszył także nasz kolega – Maciek, który podzielił się informacjami dotyczącymi zbiorów rodzinnych Zachertów, stanowiących bardzo ważną część kolekcji Muzeum Miasta Zgierza. Ponadto słuchacze mogli zaczerpnąć wiedzy na temat dzieł sztuki uprowadzonych z Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie w czasie okupacji niemieckiej, a także ceramiki gromadzonej przez łódzką burżuazję i zamożne mieszczaństwo XIX-XX wieku. Po wszystkich wystąpieniach nadszedł czas na dyskusję, w czasie której wymieniano się poglądami na wcześniej poruszane tematy.

Ożywione rozmowy nasi goście toczyli także w przerwie między kolejnymi referatami, w trakcie której można było napić się kawy i skosztować Rembielinki – ciasta przygotowanego w oparciu o historyczne przepisy ☕🥧, a także zwiedzić wystawy Muzeum Miasta Zgierza, z której to możliwości bardzo chętnie korzystano. Wraz z zakończeniem kolokwium przyszła pora na lunch, za przygotowanie którego odpowiadał Hostel FOLKier.

Bardzo dziękujemy prelegentom za bardzo ciekawe i wzbogacające wystąpienia oraz gościom za przybycie i aktywne uczestnictwo w V Kolokwium Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich pt.: „Tradycje i perspektywy muzealnictwa województwa łódzkiego – kolekcje i kolekcjonerzy u źródeł muzealnictwa”. Bardzo miło było nam Was gościć. Ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejne wydarzenia! 😊😊

Fot.: Muzeum Miasta Zgierza, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.