W niedzielę 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego po raz pierwszy Muzeum Miasta Zgierza zaprosiło Was do wspólnego biegu! Była to IX edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Dopisała nam pogoda i, jak na pierwszą zgierską edycję tych zawodów, również frekwencja. Trasa wiodła wokół Stawu Miejskiego w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Wyniki dostępne są na stronie https://chronotex.pl/wyniki/.

Bieg ten był nie tylko rywalizacją sportową – przede wszystkim miał przypominać o ludziach, którzy po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Czerwonej postanowili nie składać broni i przeciwstawili się doktrynie wprowadzonej przez nowe władze. Swój głód na historię można było zaspokoić przy stoisku Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, gdzie dostępne były komiksy, biuletyny i broszury dotyczące dziejów najnowszych naszego kraju. Biegowi towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego wystawionego przez 9 Łódzką Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Straż Miejską. Dla żołnierzy był to szczególny dzień, bo na 15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego, dlatego tym bardziej miło było ich gościć.

Biegu nie udałoby się nam w tak profesjonalny sposób przygotować, gdyby nie nasi partnerzy: Fundacja Wolność i Demokracja – organizator główny, Miasto Zgierz, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Łodzi, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zgierzu, Stowarzyszenie Przemysława Staniszewskiego, 91 batalion lekkiej piechoty WOT, Straż Miejska Zgierz oraz Harcerski Klub Ratowniczy “Adrenalina”. Zawody odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Andrzeja Dudy i pod patronatem Przemysław Staniszewski – Prezydent Miasta Zgierza.

Zdjęcia autorstwa Krzysztof Yakris Głowacki, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Zgierza.