Secesja Kruche Piękno
Secesja
Kruche Piękno
Szkło i Ceramika
Wystawa Czasowa z kolekcji dra n. med. Andrzeja Papiewskiego
Secesja, Art Nouveau, Jugendstil to charakterystyczny nurt artystyczny i projektowy, który pojawił się pod koniec XIX wieku i trwał przez pierwsze dekady wieku XX. Różnił się nieco w zależności od regionu i kultury, w którym się rozwijał, ale wspólne dla niego były tendencje do harmonii, organiczności i estetyki inspirowanej naturą. Był to ważny okres w historii sztuki, który wpłynął na wiele dziedzin artystycznych m.in. na: architekturę, malarstwo, rzeźbę, wzornictwo, meblarstwo i biżuterię. Secesja pozostawiła trwały ślad w projektowaniu i estetyce.
Secesja (co z łacińskiego oznacza „odejście”), powstała jako reakcja na dominujący w XIX wieku akademizm i historyzm w sztuce i architekturze. Do takiej zmiany przyczynił się również zbliżający się nowy wiek, co za tym idzie chęć reform i transformacji związanych z wejściem w nowe tysiąclecie. Postępująca industrializacja i rozwój technologiczny wywołały zmiany w społeczeństwie i kulturze. Artyści i projektanci zaczęli szukać nowych form wyrazu, które oddałyby ducha nowego wieku.
Wystawa Kruche piękno. Szkło i ceramika z kolekcji dra n. med. Andrzeja Papiewskiego prezentuje najdelikatniejsze wyroby z okresu belle epoque — wykonane ze szkła oraz ceramiki. Szkło — jedno z najbardziej plastycznych materiałów dało artystom secesyjnym możliwość puszczenia wodzy fantazji i formowania go w najbardziej fantazyjne formy. Gięte, płynne, linie dały się swobodnie komponować w tym materiale, tak jak nigdy wcześniej tego nie robiono, za sprawą prekursorskiego sposobu wykonania i współpracy rzemieślnika z artystą. Nie bez znaczenia dla inspiracji artystycznych przedstawicieli tego nurtu były odkrycia przyrodników, gdyż to właśnie flora i fauną jest najczęściej stosowanym dekorem.
Secesja, jak wiele innych stylów artystycznych, miał swoich zwolenników i krytyków, co mogło prowadzić do różnych ocen i interpretacji. Warto zaznaczyć, że styl secesji nie był jednolity i występował w różnych odmianach, niektóre z nich były bardziej subtelne i stonowane, a inne bardziej ekstrawaganckie i zdobione. Mimo że okres trwania secesji był stosunkowo krótki, to jej wpływ na sztukę, wzornictwo i architekturę był znaczący. Dziś już nie ma wątpliwości, że zyskała ona uznanie i stała się integralną częścią historii sztuki i wzornictwa, a jej wpływ jest widoczny w wielu dziedzinach twórczości.
Wszystkie obiekty prezentowane na wystawie są kolekcją dra n. med. Andrzej Papiewskiego i stanowią reprezentatywny zbiór obiektów secesyjnych istotny zarówno pod względami estetycznymi, jak i historycznymi.