Projekt “Zakładowe opowieści” dotyczy udokumentowania i upowszechniania historii pracowników oraz pracownic zakładów przemysłowych w Zgierzu w okresie PRL. W ramach działań młodzi badacze głównie byli to uczniowie zgierskich szkół średnich, zostali przygotowani do swoich zadań podczas warsztatów dziennikarsko-historycznych. Nauczyli się prowadzić wywiady historyczne oraz poznali dzieje zgierskiego przemysłu i charakter fabryk, o które mieli pytać swoich rozmówców. Następnie przeprowadzili, spisali i opracowali rozmowy z szesnastoma pracownikami zgierskich zakładów przemysłowych. Na stronach tej publikacji poznają Państwo „Zakładowe Opowieści”, które zebrali.
W rozmowach z naszymi wolontariuszami zgierscy robotnicy opowiadali w różny sposób o trudzie życia i pracy. Były to często wspomnienia radosne, ale i traumatyczne. Dotyczyły pierwszej upragnionej pracy, poznania męża czy śmierci kolegi ze swojej brygady. Dużo w nich ciepła i sentymentu do minionych lat młodości. Wyłania się z nich jednak osobisty obraz zgierskich zakładów przemysłowych, zapamiętanych oczami zwykłych ludzi. Znaleźli się wśród nich szeregowi pracownicy administracji, kierowcy, działacze związkowi czy kadra kierownicza. Ich opowieści nie pokazują liczb, statystyk, tabelek. W opowieściach tych są uczucia, które towarzyszyły tym ludziom w pracy przez krótszy czy dłuższy okres zatrudnienia w zgierskim przemyśle.
Oddajemy w Państwa ręce gotową publikację, która ma być impulsem i pomocą w pracach edukacyjnych i badawczych na temat zgierskiego przemysłu po II wojnie światowej. Ponadto na podstawie publikowanych rozmów powstał film w technice animacji poklatkowej z ogólną historią pracowników tutejszych fabryk. Będą to materiały edukacyjne atrakcyjne dla zgierskiej młodzieży, jak również istotne i emocjonalne dla osób starszych, które taką pracę wykonywały.
Równolegle do rozmów i nagrań odbył się cykl 3 wykładów prezentujących historię zgierskich zakładów zatrudniających większość mieszkańców miasta w okresie od połowy XIX wieku do schyłku PRL-u. Przybliżyły one szerszej publiczności, w tym młodzieży ważny aspekt życia naszego miasta, który wraz z transformacją ustrojową i zmianami na rynkach, odszedł w niepamięć. Dziś w Zgierzu jedynie pozostałości fabrycznych budynków przypominają o przemysłowej świetności miasta, które przez wieki tętniło hukiem maszyn i serc robotników.
Projekt „Zakładowe Opowieści” jest upamiętnieniem i utrwaleniem lokalnej historii, która ze względu na coraz starszych świadków, bezpowrotnie zanika. Sfinansowano go ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu “Patriotyzm Jutra”. Partnerem projektu było Stowarzyszenie EZG, współpracujące z Muzeum już w kilku zakończonych w latach ubiegłych projektach edukacyjno-historycznych.