XIV Zgierska Noc Muzeów

XIV Zgierska Noc Muzeów

Możemy Państwa oficjalnie zaprosić, wraz z naszymi partnerami na XIV Zgierską Noc Muzeów! Odbędzie się ona 15 maja 2021 r. Będzie to wydarzenie hybrydowe, czyli spotkamy się z Wami na żywo oraz za pośrednictwem Internetu. Wszystkie wydarzenia i placówki będą dostępne dla zwiedzających od godziny 19:00. Ostanie wejście na wystawy będzie możliwe o godzinie 23:00.

Muzeum Miasta Zgierza

19:00 zwiedzanie wystaw stałych: „Z dziejów Zgierza” z makietą przedstawiającą miasto z połowy XIX wieku i rekonstrukcją kantoru fabrycznego z okresu rewolucji przemysłowej, „Kruszówka. Wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku” prezentująca mieszkanie bogatego właściciela jednego ze zgierskich zakładów przemysłowych, „Dziecięcy świat – Zabawki z dawnych lat” i wystawy czasowej „Duma Zgierza. 200 lat Umowy Zgierskiej 1821-2021”. Wystawa prezentuje oryginał dokumentu z 1821 roku, oraz inne zabytki z początku XIX wieku i nie tylko. Dodatkowo posiada elementy interaktywne, które dostępne są dla zwiedzających, takie jak działające krosno, gręplarkę czy olbrzymie nożyce postrzygackie. O ich historii i sposobie używania opowie GRH Drużyna Leszego, która pomagała w organizacji wystawy przygotowując sukno i wypożyczając eksponaty.
20:00 spotkanie z twórcami powieści graficznej Maciejem Cholewińskim i Michałem Arkusińskim „Zgierskie Wątki. Historia zaRysowana” – online.

Park Kulturowy Miasto Tkaczy

PKMT zaprasza na zwiedzanie salonu Mikołaja Hermannsa oraz na wystawę „Werki Wajdy”. Renata Pajchel. Wystawie towarzyszy ekspozycja ujęć z kadrów i plenerów filmowych kręconych w Zgierzu (Ziemia Obiecana, Stawka większa niż życie, Niespotykanie spokojny człowiek i wielu innych). Organizatorem wystawy jest: Stowarzyszenie Filmowe KINOART.
Na dziedzińcu dostępna będzie aranżacja, która jest atrakcją dla dzieci, ale także i dorosłych, prezentująca warsztat tkacki z XIX wieku. Scenografii towarzyszą dwie wystawy plenerowe: „Z dziejów miasta 200 lat umowy Zgierskiej” oraz „Zgierskie wątki”. Zwiedzanie osłodzić będzie można sobie pyszną kawą i ciastkiem serwowanymi przez Cafe & Bistro u Tkaczy, otwarte w trakcie trwania Nocy Muzeów. – Rembowskiego 1.

Centrum Konserwacji Drewna

Tematem tegorocznej Nocy Muzeów będzie: „Zgierski Park Kulturowy – Perła Polskiej Architektury Drewnianej”, prezentacje rozpoczynać się będą o godzinach 21:00, 22:00, 23:00, oczywiście w Centrum Konserwacji Drewna, ul. Narutowicza 6.

UWAGA! Impreza odbywa się w reżimie sanitarnym. Wstęp tylko w maseczkach. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w harmonogramie imprezy w przypadku złej pogody!

XIV Zgierska Noc Muzeów