DZIEJE ZGIERZA

wernisaż wystawy stałej

Po dwóch latach ciężkiej pracy nareszcie mamy przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę!
 
Zapraszamy już 23 listopada (czwartek) o godz. 18:00!
 
Zwiedzając wystawę przeniesiemy się w czasie aż do III tysiąclecia p.n.e. i pochylimy się nad epoką brązu, historią jej badań oraz nad zapierającymi dech w piersiach eksponatami, które będą mogli Państwo podziwiać w pierwszej części sali ekspozycyjnej.
 
Celem organizacji wystawy była chęć pielęgnowania tożsamości kulturowej i świadomości historycznej poprzez przybliżenie dziejów regionu. Niniejszy projekt dotyczył stworzenia wystawy, która chronologicznie poprzedza ekspozycję powstałą w latach 2017/18, a która dotyczy okresu od początku XIX wieku, aż po czasy II RP.
 
Na wystawie prezentowane są zabytki z Działu Archeologicznego oraz Historycznego z okresów od epoki brązu, przez okres wpływów rzymskich, średniowiecze, aż po nowożytność. Jako eksponaty wybrane zostały obiekty o szczególnej wartości historycznej i archeologicznej dla naszego regionu, takie jak: skarb siekierek brązowych, popielnice kultury przeworskiej wraz z wyposażeniem grobowym, średniowieczne uzbrojenie i przedmioty codziennego użytku.
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 
Całość odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Zgierza — Przemysława Staniszewskiego.
 
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: