You are currently viewing Miecze grunwaldzkie – historia, symbolika, ideologia
Miecze grunwaldzkie – historia, symbolika, ideologia

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na LXV Zgierskie Spotkania Muzealne, które odbędzie dnia 01.12.2022 r., o godzinie 18:00.

Tym razem naszym gościem będzie dr Damian Kasprzyk — doktor nauk humanistycznych, etnolog. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Łodzi. Członek Rad Muzealnych przy Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Autor i redaktor wielu artykułów i opracowań poświęconych muzeologii, antropologii rzeczy i regionalizmowi.

W kulturze polskiej zwycięstwu pod Grunwaldem nadawano każdorazowo taki sens, jaki był pożądany w kontekście aktualnej sytuacji politycznej kraju, przy czym głównymi kreatorami tradycji grunwaldzkiej okazywali się politycy, artyści, publicyści, a w okresach niepodległości przedstawiciele władzy. Autor podąża tym tropem, analizując sposoby wykorzystywania mieczy grunwaldzkich w procesie budowania tożsamości narodowej Polaków na przestrzeni 600 lat, interpretuje liczne wizerunki mieczy jako materialne korelaty pewnych idei, powstających na potrzeby określonych momentów dziejowych.

Oryginały mieczy podarowanych królowi Jagielle i księciu Witoldowi przez Krzyżaków przed bitwą pod Grunwaldem zaginęły w XIX wieku. Istnieją jednak nadal jako motyw symboliczny w formie licznych pomników, konstrukcji, tablic, medali i innych dzieł plastycznych. Motywy te przypominają zwycięstwo pod Grunwaldem, ale też stanowią informacje o czasach, w których powstawały.

Więcej o wydarzeniu znajdziecie na https://www.facebook.com/events/1719808558405326