You are currently viewing Giewont – kolekcja niezwyczajna

Zapraszamy na największą zorganizowaną jak do tej pory w zgierskim muzeum wystawy malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku

„Giewont – kolekcja niezwyczajna”

Wystawa obrazów z kolekcji prywatnej tworzonej przez Państwa Elżbietę i Andrzeja Kubasiewiczów. W Muzeum wyeksponowane zostaną prace malarskie kilkudziesięciu artystów, reprezentujących odmienne style malarskie, ale zainspirowanych tym samym motywem – najpopularniejszą w Polsce i owianą legendami górą – Giewont.

Wielu z nich to popularni i uznani twórcy tacy jak Stanisław Kamocki, Wojciech Weiss, Kazimierz Stabrowski, Zefiryn Alojzy Ćwikliński, Marceli Harasimowicz, Stanisław Gałek, Henryk Szczygliński. Oprócz malarstwa z przełomu wieków kolekcja zawiera również utrwalone krajobrazy artystów współczesnych m.in. Wiesława Ochmana, Ryszarda Rosińskiego i Agnieszki Sakiewicz. Na wystawie pokazane będą także i płótna artystów anonimowych, którzy malowali dla przyjemności i nie zdobyli sławy, a i z czasem zostali zapomniani.

Plejada różnorodnych dzieł od przełomu XIX i XX w. po malarstwo współczesne, które zaprezentowane razem stworzą z „kolekcji niezwyczajnej” – wystawę niezwykłą.

Nie ma na świecie drugiej takiej kolekcji, przedstawiającej jedną górę w tylu różnych odsłonach. Wystawa warta jest uwagi szczególnie dla miłośników rodzimego malarstwa krajobrazowego.

Wernisaż odbędzie się 2 marca (czwartek), o godz. 18:00.

Wystawa prezentowana będzie do 30 kwietnia 2023 roku.